Decydenci w samorządach terytorialnych i ich jednostkach organizacyjnych nierzadko miewają problem z wyborem najkorzystniejszej technologii budowy dróg. Wynika on głównie z uwagi na relatywnie słabą znajomość technologii betonowej w naszym kraju, która jednak może z powodzeniem konkurować z dominującym obecnie w Polsce asfaltem.
Z pomocą samorządowcom przychodzi biuro projektowe DROCAD Sp. z o.o. z Tychów, które – pod patronatem medialnym „Dróg Samorządowych” udostępniło w Internecie, pod adresem www.kalkulatordrogowy.pl, nieodpłatny kalkulator drogowy. Narzędzie inspirowane jest podobnym rozwiązaniem kanadyjskim – CANPavTM. Chcieliśmy wyposażyć drogowców i samorządowców w instrument, który pozwoli im lepiej zarządzać wydatkami na infrastrukturę drogową – mówi Jarosław Saternus, prezes DROCAD-u. – Niska znajomość zalet betonu w Polsce wynika z przyczyn historycznych, a tymczasem ta technologia ma przyszłość na drogach lokalnych. Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom samorządowców oraz chcąc zmniejszyć barierę informacyjną, stworzyliśmy więc możliwość czytelnego i intuicyjnego porównania kosztów budowy i utrzymania drogi asfaltowej oraz drogi betonowej.
Zalety kalkulatora to intuicyjność i szczegółowość, co sprawia, że z narzędzia mogą swobodnie korzystać nie tylko doświadczeni drogowcy, ale i początkujący użytkownicy: samorządowcy i zwykli mieszkańcy.
Kalkulator składa się z pięciu kroków. Najpierw wprowadzamy podstawowe informacje o planowanym odcinku. Następnie, projektujemy warstwy drogi. Możemy skorzystać z podpowiedzi programu albo samodzielnie określić rodzaj i grubość poszczególnych warstw. Po dokonaniu wyboru, program podliczy koszty budowy. W kroku trzecim przechodzimy już do kalkulacji utrzymania odcinka, definiując parametry eksploatacyjne i horyzont prognozy. W kroku czwartym otrzymujemy bardzo szczegółową analizę kosztów eksploatacji drogi, z podziałem na każdy rok użytkowania odcinka. Przejrzyste podsumowanie w ostatnim kroku ułatwia podjęcie decyzji inwestycyjnej w zakresie wyboru technologii budowy.
Użyte w kalkulatorze ceny materiałów budowlanych i usług będą aktualizowane w cyklu kwartalnym. Interfejs kalkulatora pozwala na zapisywanie projektów i ich późniejszą edycję, pod warunkiem, że użytkownik założy konto w serwisie. Ponadto, przygotowaną wycenę można wysłać emailem lub pobrać w pliku PDF.
Źródło: "Drogi Samorządowe", styczeń-luty 2013