Drogi betonowe, budowa drogi z nawierzchnią betonową
Drogi betonowe, budowa drogi z nawierzchnią betonową

Kalkulator drogowy już jest. Policz i porównaj!

Decydenci w samorządach terytorialnych i ich jednostkach organizacyjnych nierzadko miewają problem z wyborem najkorzystniejszej technologii budowy dróg. Wynika on głównie z uwagi na relatywnie słabą znajomość technologii betonowej w naszym kraju, która jednak może z powodzeniem konkurować z dominującym obecnie w Polsce asfaltem.

Z pomocą samorządowcom przychodzi biuro projektowe DROCAD Sp. z o.o. z Tychów, które – pod patronatem medialnym „Dróg Samorządowych” udostępniło w Internecie, pod adresem www.kalkulatordrogowy.pl, nieodpłatny kalkulator drogowy. Narzędzie inspirowane jest podobnym rozwiązaniem kanadyjskim – CANPavTM. Chcieliśmy wyposażyć drogowców i samorządowców w instrument, który pozwoli im lepiej zarządzać wydatkami na infrastrukturę drogową – mówi Jarosław Saternus, prezes DROCAD-u. – Niska znajomość zalet betonu w Polsce wynika z przyczyn historycznych, a tymczasem ta technologia ma przyszłość na drogach lokalnych. Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom samorządowców oraz chcąc zmniejszyć barierę informacyjną, stworzyliśmy więc możliwość czytelnego i intuicyjnego porównania kosztów budowy i utrzymania drogi asfaltowej oraz drogi betonowej.

Zalety kalkulatora to intuicyjność i szczegółowość, co sprawia, że z narzędzia mogą swobodnie korzystać nie tylko doświadczeni drogowcy, ale i początkujący użytkownicy: samorządowcy i zwykli mieszkańcy. 

Kalkulator składa się z pięciu kroków. Najpierw wprowadzamy podstawowe informacje o planowanym odcinku. Następnie, projektujemy warstwy drogi. Możemy skorzystać z podpowiedzi programu albo samodzielnie określić rodzaj i grubość poszczególnych warstw. Po dokonaniu wyboru, program podliczy koszty budowy. W kroku trzecim przechodzimy już do kalkulacji utrzymania odcinka, definiując parametry eksploatacyjne i horyzont prognozy. W kroku czwartym otrzymujemy bardzo szczegółową analizę kosztów eksploatacji drogi, z podziałem na każdy rok użytkowania odcinka. Przejrzyste podsumowanie w ostatnim kroku ułatwia podjęcie decyzji inwestycyjnej w zakresie wyboru technologii budowy.

 

Użyte w kalkulatorze ceny materiałów budowlanych i usług będą aktualizowane w cyklu kwartalnym. Interfejs kalkulatora pozwala na zapisywanie projektów i ich późniejszą edycję, pod warunkiem, że użytkownik założy konto w serwisie. Ponadto, przygotowaną wycenę można wysłać emailem lub pobrać w pliku PDF.

Źródło: "Drogi Samorządowe", styczeń-luty 2013

 

Będzie kolejna betonówka w pow...

2014-08-22
CEMEX Infrastruktura Sp. z o.o. złożył najlepszą ofertę w postępowaniu przetargowym typu "zaprojektuj i wybuduj" w powiecie chrzanowskim. Zamówienie publiczne pt. "Przebudow...

Nowe szaty kalkulatora drogowego

2014-09-04
Opracowany i utrzymywany przez biuro projektowe DROCAD Sp. z o.o. Kalkulator drogowy zyskał nowy, atrakcyjniejszy wygląd. Co więcej, narzędzie służące do kosztorysowania pro...

12. Międzynarodowe Sympozjum Dr...

2014-09-26
W dniach 23-26 września br. w Pradze miała miejsce 12. edycja odbywającego się co 4 lata międzynarodowego sympozjum poświęconego drogom betonowym (International Symposium on...

Więcej artykułów na temat dróg betonowych